Radmila art studija

Radmila art studija  Paintings, gleznas, artworks, m?kslas darbi

Blogs

"Me and art" at the Latvian National Museum of Art

Posted by Radmila on February 1, 2015 at 5:35 PM

Neliela ekskursija manās atmiņās par laiku, ko esmu pavadījusi Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā.


Patieso mākslu un radošo garu esmu atradusi LNMM telpās – galvenajā ēkā un Arsenālā – šīs vietas gandrīz četrus gadus biju uztvērusi kā savas otrās mājas. Tur esmu atklājusi savu īsto aicinājumu – vēlmi un nepieciešamību izpausties caur zīmēšanu un gleznošanu. „Es un māksla” LNMM izglītības programmas ietvaros esmu daudz ko iemācījusies mākslas jomā un iepazinusi savu iekšējo pasauli. Šis laiks ir bijis pārpilns ar emocijām, ļoti dažādām, bet lielākoties pozitīvām.


Baiba Sprance, nodarbību vadītāja, kļuva par cilvēku, kam esmu bezgalīgi pateicīga par to, ka viņa spēja atklāt manu potenciālu. Būdama pavisam jauna, es gribēju, lai mani iemāca zīmēt, izprast procesus, kas notiek mūsdienu mākslā, daudzas lietas bija man svešas un nepieņemamas, jo parasta cilvēka vizuālā uztvere ir visai ierobežota. Taču Baiba iemācīja man ļauties un mācīties pašai – no stāstiem pār māksliniekiem, izstāžu darbiem un sevis pašas – caur neskaitāmiem uzdevumiem: saprotamiem un dīvainiem, viegliem un sarežģītiem, izaicinājumu pilniem, vai ik pa brīdim tādiem, kas likās pat garlaicīgi. Dažreiz pildīju uzdevumu ļoti cītīgi, citreiz pavirši, ķeksīša pēc, dažreiz pārsteidzu sevi un citus, citreiz biju pilnīgā izmisumā, daudzi darbi tika izmesti, daži pārdoti, liela daļa bija izstādīta ikvasaras izstādēs muzeju telpās.


Tikai vēlāk es sapratu, cik liela nozīme tam visam ir bijusi. Zīmējot pavadīju muzejā garas stundas, citreiz no durvju atvēršanas līdz slēgšanai visu sestdienu, man negribējās iet prom, jo tikai tur es jutu gandarījumu un milzīgu iedvesmu. Dažreiz varēju vairāk kā stundu skatīties izstādi un būt pārpilna un nogurusi no sajūtām, un, nespējot nemaz pazīmēt, gāju mājās. Tā ir lieliska iespēja piedalīties šajā programmā, nekādu ierobežojumu - apmeklēt nodarbības var cik bieži gribi, piedaloties tajās par simbolisku samaksu. Svarīgākais ir neviltota interese un ļaušanās pašizziņas norisei, varbūt nedaudz pacietības un sevis pārvarēšana kaut kādā ziņā, jo šāds rezultāts un izjūtas nenāca uzreiz, toties atmiņas par to laiku un atmosfēru man paliks gadiem.


Katrs zīmējums vai glezna parasti liek atcerēties to vietu un laika posmu, kur un kad tas tapis, tas ir daudz godīgāks un spēj atsaukt atmiņas un emocijas daudz labāk par personīgu dienasgrāmatu.

Mans pats pirmais darbs, kas tika uzzīmēts Arsenālā 2009.gada pavasarī un pēc mēneša tas piedalījies programmas izstādē.

Un šī ir tā pirmā reize, kad sāku apmeklēt muzeja nodarbības un paņēmu rokā eļļas krītiņus. Tiku nofilmēta pavisām negaidīti, ieraudzīju sevi uz ekrāna izstādes atklāšanas laikā.

Ir daudz kopēts no lielo mākslinieku darbiem, šis ir mans mīļais Ģirts Muižnieks un viņa "Mušas uz klavierēm". Gribēju uzzīmēt sev tās visas, bet diemžēl laika ir bijis par maz.

Mans pirmais pārdotais darbs (zīmējums pec Egona Spura fotogrāfijas) ir aizceļojis uz Norvēģiju, pircējs – skolotājs no Tronheimas.

Ar saviem atbalstītajiem pēc izstādes atklāšanas pie vēl nerekonstruētās LNMM galvenās ēkas.

Šis zīmējums tagad atrodas pie Jura Petraškeviča, kur viņš attēlots pēc paša uz skenēra uzņemtiem pašportretiem :)

Ļoti neparastas sajūtas bija ieejot šajā instalācijā - it kā Tu atrodies vakuuma maisā, bet elpot tomēr vari, Belēviča izstāde "Blīvā telpa", 2011.


Savdabīgs pārdzīvojums ir bijis "Pacieties" izstādē 2012.gada februārī. Tumša telpa, melni izgaismoti apļi pie sienām, baznīcas soli. Stāstīja, ka daudzi nevarēja izturēt iekšā ilgi, nāca raudiens, bet man patika.

Izstādē “Vieta, izcila skatienam” tika radīts viens no maniem mīļākajiem darbiem - ar melno pildspalvu zīmēta proletāriešu rajona ēka.

Vēl viena audzēkņu darbu izstāde, kur pirmo reizi mūžā sniedzu interviju - raidījumam "100g kultūras".


Ar Baibu atklājām izstādi galerijā "Zīmulis un ota", 2013.gada jūnijs.


Categories: Izstade, Projekti

Post a Comment

Oops!

Oops, you forgot something.

Oops!

The words you entered did not match the given text. Please try again.

Already a member? Sign In

0 Comments